Doğum sonrasında ergenlik dönemine kadar çocuklar saç kaybı yaşanabilir. Ortalama 2 cm büyüklüğünde dairesel kellikler oluşabilir. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden en hızlı şekilde doktor tedavisine başlanmalıdır, saç kayıplarının nedenleri araştırılmalıdır.  İhmal edildiği durumlarda mevcut saçlar tamamen kaybedilebilir.

Diğer yandan saç dökülmesine yol açan sebeplerden biriside saç koparma rahatsızlığıdır (trikotilomani). Saç dökülmesi her yaş grubunda oluşabilen, psikolojik destek gerektiren bir problemdir. Saçları ve kaşları koparma rahatsızlığı kalıcı saç dökülmelerine sebebiyet verebilir.

Saç dökülmelerinin sebepleri arasında vitamin ve protein eksikliği olabilir bunların dışında çinko ve demir eksikliği de saç dökülmesine yol açabilir. Hormon bozukluğu ve tiroit rahatsızlığı da saç kayıplarına neden olmaktadır.

Saç dökülmesine en iyi çözüm son yıllarda saç ekimi operasyonları olmuştur. Günümü teknolojisiyle kendini son derece geliştiren ve buna bağlı olarak en iyi sonuçlar veren saç ekimi uygulaması saç dökülmesini kabus olmaktan çıkardı. Neredeysen saç dökülmesi yaşayan 5 kişiden 3’ü saç ektirerek kellikten kurtuluyor. Saç dökülmelerini engelleme için bilinen bitkisel ilaçlar ve kocakarı ilaçlarını geride bırakan bu tıbbi tedavi yöntemi kendini en iyi şekilde ispatlamış ve saç dökülmeleri problemine çözüm olarak yerini ilk sıraya sabitlemiştir.

2 YORUMLAR

  1. Çocuğum 9 yaşında ve saçlarının döküldüğünü fark ettim bu yaşta saçlarının dökülmesi çok canımı sıktı ne yapmalıyım.

  2. Çocuklarda erken yaşta saç dökülmesi çok kötü bir durum yav çok kucuk yaşlarda saçlarını kaybetmeleri ile birlikte arkadaşlarından da uzaklaşıyorlar.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.