İnternet ortamlarında sürekli en iyi saç ekim diye aramlar yapılıyor ve bu aramalardan gelen sürekli ziyaretçiler istedikleri bilgileri bulamıyor. Saç ekimi konusunda bilgiler vermek adına bu sitede sürekli yazılar ve genel yorumlar yazılmaktadır. Sitemizin amacı saç dökülmesi yaşayan kişileri bilgilendrimek ve saç ekimi ile ilgili bildigimiz ve buldugumuz sağlam kaynakları burda sizlerle paylaşmaktır. Tüm kullanıcılarımıza selam ve saygılar diliyorum.

Saç ekimi nedir?
Saç ekimi operasyonunun temel amaç; başın ense ve yan kısmındaki saçların bir kısmının (ya da vücudun diğer bölgelerindeki uygun olan kılların bir kısmının) dökülmenin yoğun olduğu saçsız deri bölgelerine nakledilmesidir..

Saç ekimi, sağlıklı bölgelerden alınan saçların sağlığını yitirmiş olan alanlara nakli işlemidir. Saç ekiminde saç alınan alanlar genellikle başın arka kısmı yani enseden, boyun ve başın yan kısımlarıdır. Bu alanlardaki saçlar dökülmeyen sağlıklı saçlardır ve dökülen bölgelere buralardan alınan saçlar nakledilir.

Saç dökülmesine  karşı uygulanan teknoloji ve tekniklerle son yıllarda oldukça başarılı ve doğal sonuçlar elde edilmektedir. Kişiler daha sosyal ve özgüven sahibi olabilmekte ve saç ekimi ile daha estetik bir görünüm elde edilmektedir.

Saç ekimi, kafasında hiç saç olmayan veya vücudunda saç ekimine elverişli kıl bulunmayan kişilere yapılmamaktadır. Saç ekiminde ekilen saçlar yine kendi vücudunuzdan alındığı için mutlaka saç ekimine uygun bir verici bölgenin bulunması şart. Bu bölgeler genellikle ense, başın arka ve yan tarafları ile göğüs ve bacaklardır.

Herkes Saç Ektirebilir mi?

Evet. Saç ekimi için uygun diyebileceğimiz kişiler başının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları bulunan kişilerdir. Boyun ve yan taraflarda sağlıklı saç bulunan kişilerde Fut ve Fue yöntemlerinin her ikisini de uygulamak mümkün. Ancak göğüs, bacak gibi bölgelerinde saç ekimi için uygun kıl bulunan kişilerde de FUE tekniği kullanılarak saç ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Saç ekimi, saçın alınacağı ve saç ekimi yapılacak olan bölgenin uyuşturulması ile yani lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir ameliyattır. Saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için hasta uyanıktır ve ameliyat sırasında sohbet edebilir, kitap – dergi okuyup televizyon izleyebilir.

Saç ekimi birkaç aşamadan oluşan bir ameliyatttır. İlk olarak ekilecek olan saç kökleri çıkarılır. Bu çıkarma işlemi farklı tekniklerle yapılabilir (Fut – Fue). Daha sonra saçın ekileceği kanallar açılır ve son aşamadaysa saç folikülleri açılan bu kanallara nakledilir.

Saç Ekim Yöntemleri

Dünyada kabul görmüş başlıca iki tip saç ekim yöntemi vardır. Bunlar Fut (Foliküler Ünite Transplantasyon) ve Fue (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) saç ekimi yöntemleridir.

FUT saç ekimi tekniğinde, ense bölgesinden şerit şeklinde saçlı deri çıkarılır ve enseye küçük dikişler atılarak bölge kapatılır. Çıkarılan bu şeritlerden mikroskobik aletler ile “foliküler ünite” adı verilen 1 ilâ 4 saç folikülü (kökü) içeren greftler alınır. Saç ekimi yapılacak olan bölgeye özel aletler yardımı ile kanallar açılır ve açılan bu kanallara ayrıştırılan foliküler üniteler yerleştirilerek saç ekimi gerçekleştirilmiş olur.

FUE saç ekimi tekniği ise ense bölgesinden şerit çıkarılmayan ve dolayısı ile de dikişsiz saç ekim tekniğidir. Bu teknikte başın arka kısmından, kafada saç yok ise omuz, sırt, göğüs gibi bölgelerden özel aletler yardımı ile kıl folikülleri alınır ve saç ekimi yapılacak olan bölgeye taşınır.

Saç Ekimi Doğal Mıdır?

Saç ekiminde kullanılan saçlar veya kıllar yine kendi vücudunuzun bir parçası olduğu için doğaldır. Ayrıca son yıllarda saç ekimi tekniklerinin de gelişmesiyle görünüm açısından da son derece doğal sonuçlar sağlanmaktadır. Ekilen saçlar diğer sağlıklı saçlarınızdan gözle ayırt edilemez ve estetik bir görünüm sağlar.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası ikinci gün saçlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz ancak çok dikkatli olmalısınız. 15 gün boyunca çok dikkatli ve özel bir yıkama yapmanız gerekir. 15 gün sonrasında saçlar tamamen iyileşmiş olur ve özel bir bakım gerektirmez.

Ayrıca saç ekimi sonrası hastaneden bir şapka ile çıkacaksınız ve işinize saçlı derideki kabuklar düşene kadar bu şapka ile gitmeniz önerilir.

Saç ekiminden 3 gün sonra doktorunuz saçınızı görmek isteyebilir ancak sürekli kontrol gerekmemektedir. Herhangi bir yan etki ve komplikasyonu yoktur.

Saçlı derinin arka ve yan tarafındaki saçlar genetik olarak dirençli oldukları için androgenetik saç dökülmesinde bu bölgedeki saçlar dökülmezler. Saçların genetik olarak korunduğu bu bölgeye güvenli donör (verici) alan denir. İleri evre erkek tipi saç dökülmesi olan bir erkek, dahi genişlik olarak güvenli donör alana sahiptir.

Saçlar başın arka kısmından alınarak, saç dökülmesinin geliştiği ve gelişeceği alana nakledildiğinde; başlangıçta kısa bir dökülmenin ardından, nakledildiği bölgelerde orijinalinde olduğu gibi uzamaya devam edeceklerdir. Bu nedenle saç ekimi kişiye ömür boyu kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

1 YORUM

  1. merhaba. bende saç ekimi için işe koyulanlardanım yıllar önce bende kel kalan keller kervanındanım neyse konumuza gelelim saç ekim işlemi için bir çok araştırma yaptım istediğim sonuçları inernet ortamından alamayacağımı düşünürken sizin siteniz çıktı karşıma ve güzel bilgiler edindim saç ekimi konusunda en iyi kararı vermeme yardımcı olan sizin yazılarınızdır gerçekten güzel yazılar yazmışısınız anlaşılır ve akıcı.. başarılanızın devamını dilerim umarım bu şekilde devam edersiniz herzaman

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.