Saç dökülmesi ne yazık ki bazı insanlar için kaçınılmaz bir olaydır. Saçların korunabilmesinden çok, dökülen yerlere yeni saçlar ekleme mantığı ile daha çok operasyonlar yapılmaktadır. Bilindiği gibi saç ekimi cerrahi bir yol ile ense tarafından alınan şerit halinde neşter yardımı ile çıkarılan kafa derisindeki kökleri, saç olmayan yerlere ekme işidir. Hem saç kökleri çıkarılırken hemde saç ekilirken baya kanlı ve yara riski yüksek yöntemler uygulanmaktadır.

FUE yöntemi olarak isimlendirilen yeni bir uygulama ile, saç ekim işleminde ilk aşamadaki cerrahi operasyonun yerinde daha basit ama uğraş isteyen yeni bir yöntemle karşımıza gelmektedir. Bu şekilde maliyetin biraz daha düştüğü, kanamanın neredeyse yok denecek kadar azaldığı ve en önemlisi kişinin günlük iş hayatına aynı gün içinde gitmeye başlaması gibi çok iyi artı özellikler getirmesidir.

Yöntemi basitçe açıklayacak olursak, bu yöntem için öncelikli olarak saç kalitesi kontrol edilir. Alınan örneklerde hasarlı çıkan saç kökleri sayısı yüksek ise bu yöntem uygulanmaz. Saç ekimi yapılacak olan kişini saç köklerinin alınacağı bölge 1-2mm olacak şekilde kesilir ve saçlar kısaltılır. Saçın ekileceği bölgeyi önceden işaretleyen doktorlar, mikro motor denilen bir araç yardımı ile saçın çıkış yönüne doğru bölgeyi 1mm çapında ve yaklaşık 12-14mm derinliğinde silindirik bir şekilde saç kökünü ve yanında birazda doku parçası alarak çıkarır. Bu yöntem uygulanırken lokal anestezi yöntemi kullanılır. Alınan bu saç kökleri ekilecek olan bölgede açılmış olan kafa derisindeki aynı büyüklükteki boşluğa yerleştirilir. Yerleştirme esnasında çok dikkat edilmesi gereklidir, zira dokuya göre dar ve ya geniş olan bölgeye ekilen kökler uyum sağlayamaz ve tekrar dökülür.

 

FUE yönteminin diğer bir özelliği ise köklerin sadece kafadan değilde vücudun diğer kısımlarından da alınabilir olmasıdır. Örneğin göğüs kılları, kol kılları vb. gibi farklı bölgelerden de kökler alınabilir.

Saç ekim yöntemlerinde ekimden önce ve ekimden sonra çeşitli antibiyotikler kullanılır. Bu antibiyotiklerin kullanılmasının amacı ise açılan bir çok deliğin enfeksiyon kapmadan sağlıklı bir şekilde örtünmesidir.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba. Ben iki yıl önce FUE yöntemiyle saç ekimi yaptırdım ve saç ekimi yaptırdığım dönmelerden aklımda kaldığı kadar FUE yönteminin nasıl ugulandıgını kısa anlatmam gerekirse…

    Önce greft sayınız hesaplanır daha sonra kafanızdaki saçlı bölgeden gerekli greft sayıdaki greft alınır ve saçsız bölgede açılan kanallara yerleşteştirilir daha sonra 15 günlük bir süreç başlar bu süreç içerisinde saçların gerekli losyon ve şampuanla yıkanmalıdır bu 15 günlük süreçte saç ekimi ameliyatından dolayı oluşan kabuklanmalar dökülür ve 40 gün sonra saçlarınız çıkmaya başlar bir süre sonra bu saçlar tekrar dökülür ve aradan biz zaman geçtikten sonra saçlar tekrar çıkmaya başlar ve öyle bir çıkarki birdaha asla dökülmemek üzere.

    FUE yöntemi bildiğim kadarıyla sorna yılların en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi haline gelmiş durumda bencede en çok kullanırlması ve doktorlar tarafından önerilmesi gereken mükemmel bir yöntemdir.

  2. Saçlarım dökülmeye başladıgında 22 yasındaydaım saç ekimi yöntemlerinin çok büyük bir ilerleme gösteriğini duydukdan sonra ben daha ne duruyorum dedim ve saç ekimi yaptırmak için ve biraz araştırma yaptıkdan sonra hemen saç ekim merkezine giderek randevumu aldım ve saç ekimi yaptırdım sonuçmu şimdi kardeşimin yanında ondan küçükmüşüm gibi duruyorum herkes kardeşimi benim abim sanıyor daha ne isterim ki ben 🙂

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.