Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Dünya da ve Türkiye de yapılan en son saç ekimi tekniği olan Foliculer Unit Ekstraksiyonu kısaca FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal neticeler elde etmemizi olanak sağlayan bir saç ekim yöntemidir. FUE tekniği; bütün saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç   köklerinin saçsız olan bölgeye transferlerinin gerçekleştirilmesi işlemidir. Fut yönteminden farklı olarak bu yöntemde Foliküler üniteler (greft) direk derinin kök kısmından özel pançlar, mikro motorlar veya günümüz saç ekiminin en son teknolojik yeniliği olan saç ekim robotu ile tek tek çıkarılmasıdır. Bu yöntem “non- invasiye” olarak geçmektedir. FUE de donör alanda neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir   iz kalmaz, hastaya hiçbir komplikasyon oluşturulmadan, günlük yaşamından alıkoymadan saçsızlık   sorunu yaşayanları yeniden saçlarına kavuşturur. FUEde ve FUTda çıkarma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi tamamen aynıdır.
FUE tekniği ile bir seansta 1500 – 3500 adet Foliküler ünite (greft), 3750 – 8750 adet saç teli nakli yapabilmekteyiz. Yeniliklerin öncüsü bir kurum olarak çağdaş estetik cerrahiyi sanatla buluşturarak, saçsızlık problemleri yaşayan kişilere bu problemden kurtulmaları için çığır açan, doğal sonuçları nedeniyle diğer saç ekimi yöntemlerini geride bırakan, devrim niteliğinde olan saç ekim robotu ile ekimlerimizi gerçekleştirmekteyiz.
Foliküler Ünite Ekstraksiyonunun (FUE) Tercih Sebebi Olmasındaki Nedenler:
Saç ekimi operasyonundan sonra, ekilen saçların çıkmasının ardından kişi çok rahat bir şekilde saçlarını kısa kestirebilir ve kazıtabilir. Ekilen bölümde ve saç köklerinin alındığı bölgede iz kalmaz.
Az miktarda saç açıklığı olan bölümlerin kapatılması istendiği durumlarda fue tekniği tercih edilmelidir. Sadece şakak açıklığı bulunan kişilerde uygun bir tekniktir. Yanıklardan dolayı oluşan saç açıklıklarında da uygulanmaktadır. Sakal ve Bıyık Ekimlerinde de başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Özellikle kaş ekiminde tercih sebebi olması gereken bir yöntemdir. Ense bölgesinde ki saç köklerinden kesi veya kesiler alınması sebebiyle ensede oluşmuş skar izlerinin  kapatılmasında da başarılı bir şekilde uygulanabilir. Ense bölgesinde yeterli seviyede verici alanı olmayan kişilerde de başarılı bir şekilde  uygulanmaktadır.FUE yöntemi sayesinde saçlı bölgenin dışında kalan göğüsten, sırttan ve bacaktan da kıllar alınarak saç ekimi yapılabilir. Çok genç ve cilt elastikiyeti çok yüksek hastalar, geniş skar (iz) geliştirme eğiliminde olduklarından dolayı FUE yöntemi tercih edilir.

 

FUE İşleminin Basamakları:

3 basamaktan oluşmaktadır.

1.BASAMAK

Ortalama olarak 1 saat sürmektedir. En başta ense bölgesinde bulunan saçların traş edilmesi ile başlanır. Sebebi; saç köklerinin verici bölgeden saç ekim robotu veya mikro motor ile tek tek alınabilmesi için saçların 0,3mm. kısaltılması gereğidir.

2.BASAMAK

Ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Saç köklerinin saç ekim robotu, mikro motor ile birlikte tek tek alınması işlemidir. Saç köklerinin alım basamağında mikro motor veya saç ekimi robotunun ucunda 0,8 – 1 mm. pançlar kullanılmalıdır.
0,8 mm pançlarla 1li (greft) saç kökleri alınmalıdır. Doğal, ekim yapıldığı belli olmayan bir görüntü oluşması için alınan 1 li saç kökleri ile ön saç çizgisine ekim yapılmalıdır.
1 mm. pançlarla 2li, 3lü (greft) saç kökleri alınmalıdır. Yoğun ve sık bir kesim görüntüsü oluşturması için, bu greftler de ön saç çizgisine ekilen 1li greftlerden sonra ekilmelidir.
Sizden alınan saç köklerini çok rahat bir şekilde sayabilmemiz için saç köklerinin alım basamağı bittikten sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100lik bölümler halinde yerleştirilmesi  gerekmektedir.
3. basamağa geçmeden önce sizin için yemek ve ihtiyaç arası verilir.

3.BASAMAK

Ortalama olarak 3 saat sürmektedir.
Doktorunuz ile birlikte ön saç köklerinizin dağılımı ile ilgili son bir kez tekrar karar verirsiniz.
Belirlenen ön saç çizginizin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan tamamen lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur.
Saç köklerinizin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç   kökleriniz için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin konulacağı yuvalar (kanallar)   açılır. Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

1.Kanal Açma İşlemi Neden Bu Kadar Önemlidir ?

Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin konulacağı mikro kesilerin (kanalların)   ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir.
2
. Saç köklerinin konulacağı mikro kesilerin açıları dökülme olmadan önceki mevcut olan saçların yönünde açılmalıdır.
3. Verici kısımdan alınan saç köklerinin çapı ve uzunluğu hesaplanarak kanal açmak sebebiyle kullanılan leteral slitin çapı ve uzunluğu ayarlanmalıdır. Şahısa özel kanal açıcılar kullanılmalıdır.
4. Ekilecek olan greftlerin açıları tecrübeli uzman kişiler tarafından, kişinin kafa yapısı ve saç açıklığı gözünde bulundurarak, ön saç açıklığı göz önünde bulundurularak, ön saç çizgisinin bulunduğu alnın açısı 45 derece öne doğru, yan kısımlar (golfler) yine 45 derecelik açı ile öne ve   her iki taraf da yana doğru 45 derecelik açılarla kanalların açılması gerekmektedir.

3 YORUMLAR

 1. Yıllar önce saçlarım dökülmeye başlamıştı normaldir bu kadar dökülme derken birde baktım kafamda saç kalmamış sanki bi gece uyudum ve sabah uyandığımda saçlarım dökülmüştü resmen bana öyle geliyordu o kadar hızlı döküldüki ben bile anlayamadım.

  Kahvede otururken arkadaşlarımdan bir kaçı kel diye espiriler yaparken bir diğer arakdaşım saç ekimi yaptırsana ne den yaptırmıyorsun dedi bende gerçekten etkili oluyormu diye sordum o da televizyon ve internet üzerindeki bilgilere ne kadar güveniyorsan okadar oluyor işte cevabını verdi akşam eve gittiğim oğlumun bilgisayarından saç ekimi konusunda araştırmaya koyuldum ve birçok kişinin saç ekimi yaptırıdıgnı ve hemen hemen hepsinin olumlu sonuçlar aldıgını okudum ve bende saç ekimi yaprımaya karar verdim en iyi saç ekim merkezleri die bi arama yaptırdıktan sonra bulduğum ve en iyisi olduğuna inandığım bir saç ekimi merkezine gittim uzmanlarla görüştüm derdimi anlattım onlarda gerekli tetkikleri yapacaklarını ve daha sonra saç ekimi yapacaklarını söylediler ve randevu verdiler çok geçmeden saç ekimi işlemi için saç ekim merkezine geri gittim ve saç ekim ameliyatını oldum ve şimdi saçlarım çok iyi durumda ve artık arkadaşlarım kel diye espiriler yapmıyor..

  Saç ekimi yaptırırken doktoların kullandıkları yöntem FUE yöntemiydi bende FUE yöntemi mucizevi bir teknik arkadaşlar doğru ellerde uygulandıktan sonra çok güzel sonuçlar verebilir..

 2. Zanında ben de keller kervanına girenlerdendim ve saç ekimi yaptırmak için işe koyuldum geniş çapta araştırmalar internet ortamlarında ve saç ekimi yaptıran kişilerden bir kaçı ile yüz yüze görüştüm ve bunun gerçekten güzel sonuç vereceğine inandığımda saç ekim merkezine gittim ve doktorumua kullandıgım ilaçlardan hastalıklarıma kadar hepsini eksiksiz anlattım…

  Doktorum gerekliki tetkikleri yaptıktan sonra saç ekimi yapabileceklerini ve uygulayacakları yöntemin FUE yöntemi olduguğunu söyledi bende kabul ettim haliyle ve saç ekimi işlemini yaptırlar ve belli bir süreden sonra saçlarım tekrar çıktı ve şuan bakıldığında saç ekimi yaptırdığım kesinlikle belli olmuyor.

 3. Selam.. Bende saç ekimi yaptıranlardan biri olarak deneyimlerimi ve aldıgım sonucu sizlerle paylaşmak istedim.

  Saç ekimi işleminde FUE yöntemi kullanmak gerçekten çok mantıklı fakay şöyle bir durum varki her saçı dökülen kişiye FUE yöntemi iyi olacak diye bir kaide yoktur şunu kesinlikle unutmamalısınız ki sizin için en iyi yöntemi doktorunuz seçecektir.

  Ben FUE yöntemi ile saç ekimi yaptırdım ve çok memnunum çünkü FUE yöntemi ile yapılan ekim çok doğal bir görünüm kazanmakta.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.