gençlerde saç kaybı
gençlerde saç kaybı

Gerçeği söylemek gerekirse bizler kabul edilmek, beğenilmek isteyen sosyal canlılarız ve fiziki görünümde oluşabilecek ve bizi normlardan uzaklaştıran herhangi bir negatif etkilenme gençleri bunalıma sürükleyebiliyor.

Günümüzde saç dökülmesi sadece yaşlı erkeklerin değil, 20’li yaşlardaki gençlerin de sorunu haline gelmektedir. Klinik çalışmalar, erkeklerde 25 yaşa kadar ortalama yüzde 25 oranında saç dökülmesine rastlandığını bize göstermekte.

Gençlerde erken yaşta görülen bu dökülmelerin sebepleri nelerdir?

Son yıllarda çok erken yaşlarda görülmeye başlanan ergen saç dökülmesi kelliğin başlıca nedenleri arasında genetik, düzensiz ve sağlıksız beslenme, saç bakımı adına yaptırılan uygulamalar ve çevresel faktörler (elektromagnetik ve fiziksel çevre kirliliği) sayılabilir.

İlk ve en önemli sebep tabii ki genetik yapımız.

Ergenlikle birlikte genç erkeklerde hormonal değişimler başlar ve erkeklik hormonları dediğimiz testesteron hormonların seviyeleri yükselir. Androgen hormonlarının artarak belli miktarlara ulaşmasıyla birlikte, eğer genetik yatkınlık da varsa, saç dökülmeleri başlayabilmektedir. Burada kritik olan nokta genetik yatkınlığı olan bireylerde saç köklerinin androgen hormonlarına olan hassasiyeti ve duyarlılığıdır. Yani testesteron hormonu , dihidrotestesterona (DHT) dönüştüğünde kıl folikülleri üzerinde tesir ederek onların zamanla zayıflamasına ve incelmesine yol açmaktadır.

Kıl foliküllerinin bir kısmı etkisizleşir ve sağlıklı kıllar üretemeyecek ölçüde zayıflar. Bu saç köklerinden çıkan saç kıllar çap ve uzunluk itibariyle giderek daha küçük ve daha açık renkte kıllar haline gelir. Gençlerde başlayan dökülme tipini ve şiddetini tam olarak belirlemek olası değil, böyle bir test elimizde yok. Fakat genel olarak 20’li yaşlarda, yani çok erken olarak başlayan genetik saç dökülmelerinde, dökülme miktarı, kelleşme/saç kaybı daha şiddetli olmakta.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.