Genel bir problem haline gelen saç dökülmesi, kelliğe yol açmasının devamında insan psikolojisini etkileyen ve psikoloji bozulmasını büyük oranda tetikler hale geliyor.

Dökülen saçlarımıza tekrar kavuşabilir miyiz ve saç dökülmesi nedenleri sorularının cevapları.

Kelliğe neden olan saç dökülmesi, saç tellerinin zayıflaması gibi farklı nedenlerden oluşan bir çeşit hastalıktır. Gün içerisinde ortalama 80 – 100 arası saç kökü dökülmesi normaldir. Bu sayının artması halinde kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Erkeklerde ve kadınlarda büyük bir problem haline gelen saç dökülmesine bir çok faktör neden olabilir. Menopoz dönemi, saçlarda oynama, protein ve mineral eksikliği, kullanılan ilaçlar, demir eksikliği, çinko eksikliği, bir anda verilen kilolar ya da alınan kilolar, alkol ve sigara tüketimi, gebelik, stres, hormonal bozukluklar ve genetik nedenler saç dökülmesi sebeplerinin en başını çekmektedir. Saç dökülmesiyle oluşan kellik insanlarda yaşlanma hissi veren ve insanları mutsuz eden ciddi bir problemdir. Erkeklerin en önemli sorunlarından biri olan saç dökülmesi mutsuzluğa insan psikolojisinin sarsılmasına yol açan faktörlerden birisidir.

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlar da görülen bir problemdir bu problemin tıbbi adı Androgenetik Alopesidir.

2 YORUMLAR

  1. Babamın saçları dökülmeye başladı son zamanlar da ve buna bağlı olarak da bizden uzaklaştı ve çok sinir bir hal aldı sürekli sinirli sürekli sinirli acaba psikolojisi alt üst mü oldu bu durumdan dolayı ağabeylerim ablalarım.

  2. Alpay bey çok haklısınız benimde abimin genç yaşta saçları döküldü o da aynı şekilde çok sinirli birisi oldu ve bizden uzaklaştı içine kapandı.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.