Kadınların kesinlikle karşılaştıkları ve önemli bir dönem olan menopoz döneminde saç dökülmelerinin sebep ve tedavileri şöyledir.

Kadınlarda menopoz döneminde türlü kaygıların ve korkuların artması kaçınılmaz olan bir durumdur. Kadınların yaşamında oldukça önemli bir yere sahip olan menopoz dönemiyle ilgili elbette merak edilen birçok soru olmaktadır. Sıcak basmaları, cinsel istekte azalma, derideki incelme, kilo alımı ve elastikiyet kaybının dışında, kadınların en çok çekindiği şeylerden birisi de saçların dökülmesi problemidir.

Sadece kadınlarda görülen menopoz genellikle ortalama 45 ile 55 yaşları arasında başlamaktadır ve kadınların birçoğu menopoz döneminde saç kaybı yani saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Menopoz döneminde karşılaşılan etkiler genel olarak gizli olduğundan başkaları tarafından fark edilmesi mümkün değildir. Malesef saç kaybıysa bu gizli etkilerden bir tanesi değildir. Bu nedenler menopoz döneminde karşılaşılan saç dökülmesi, kadınlar için rahatsız ve huzursuz edici olabilir. Menopozda saç dökülmesi kadınların yaklaşık %30’luk bir bölümünde görülmektedir. Bazı kadınların bunu hiç fark etmediği de görülmüş durumlardan biridir.

Menopozdan önce hem östrojen hem de testosteron üreten kadın vücudunda, menopoz ile birlikte östrojen hormonu düzeyinin testosteron hormonu karşısında daha az etkili olması nedeniyle de saç dökülmesi ile karşılaşırlar. Menopoz sürecinin devam etmesi ile saç dökülmelerinin de hızı yükselebilmektedir.

 

Kadınlarda bu süreçte saç dökülme mekanizması, erkeklerinkine benziyor
Buna bağlı olarak da tedavisinde de erkek tipi saç dökülmesine yönelik olarak tedaviler uygulanabilir. Menopoz, saç dökülmesinin hızını artırır ancak menopoza giren her kadının da saçları dökülecek diye bir şart yoktur. Çünkü kadınların menopoz dönemindeki saç kaybında hormonların yanında genlerinde etkisi olmaktadır. Menopoza döneminde kadınların ortalama olarak 3/2’sinde saç dökülmesi gerçekleşebiliyor. Bazılarında ise sadece incel ya da beyazlama görülmektedir.

Kadınlarda genel olarak görülen saç dökülmesi tipi kafanın tüm alanında gerçekleşen kadın tipi saç dökülmesidir. Ancakmenopoz döneminde saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi şeklinde gözlemlenmektir.  Saç dökülmesi erkek tipi olduğundan oluşum mekanizması erkeklerinkiyle aynı olmaktadır. Ayrıca menopoz döneminde özellikle beyaz olmayan saçların döküldüğü de görülen bir faktördür.

Ayrıca stres, tiroid problemi, ilaçlar ve genetik gibi faktörler de  menopoz döneminde saç kaybına etki etmektedir. Menopoz ve saç dökülmesiyle oluşan stres, saç dökülmesine daha da çok etki yapmakta ve bu problem sonsuz bir döngü haline gelebilmektedir.

Bu Durumun Tedavisi için neler yapılabilir?

Kadınlarda menopoz döneminde saç dökülmesine yönelik hormon ve ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Güvenilir ve doğru ilaç için uzman önerisi almanız tavsiye edilir. Hormon ve ilaç tedavisi dışında mikro cerrahi ile saç transferi de son zamanlarda başvurulan popüler bir tedavi yöntemidir. Ancak bu tedavi, problemi yaşayanlar için gene olarak son çare olarak görünüyor.

Saçın doğal olarak büyüme yeteneğini artırmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin de önemi göz önünde bulundurulmalı, insülin seviyesi sağlıklı düzeyde tutulmalı. Keten tohumu yağı, balık yağı, Hindistan cevizi yağı tüketimini artırabilir ve rafine edilmiş kek, kurabiye, karbonhidrat içeren cips ve şeker gibi gıdalara daha az yer verebilirsiniz. multivitamin takviyesini es geçmemelisiniz ve Trans yağları çok daha az tüketilmelisiniz. Menopoz dönemi içerisinde saç kaybı için akupunktur, homeopati ve bitkisel tedavi gibi geleneksel tedavilerden de yararlanabilirsiniz.

 

1 YORUM

  1. Merhaba…
    Benim saçlarımda bir anda dökülmeye başladı bende nie dökülyüo ne oldu diye düşünürken bir arkadasım Menopozdan kaynaklana bileceğini söyledi ve araştırdım evet Menopozo baglı sebeplerden cökülüyormuş. Saçlarım tamamen dökülmeden bunu durdumam lazım saçlarımın dökülmesini ne yapmam gerek arkadaşlar…
    Önerisi olan varmı acaba

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.