Kadınlarda menopoz dönemleri saç kayıplarını hızlandırmaktadır. Kadınlar menopoz dönemindeyken sıkıntı ve stres içerisinde oldukları için bu sebeple kadınların menopoz olması demek saç kaybının arması demek. Takibi bu durum her kadında görülmemektedir sadece bazı kadınlarda gözlemlenmekte. Özellikle kadınlarda hormon bozuklukları ve hormonal değişimler belirli periyotlar içerisindedir. Örneğin doğum yapmak bir süreç olarak sayılmaktadır. Menopoz yine ciddi olan farklı bir süreçtir. Bu süreç içinde saç kayıpları menopoz dönemine dayalı olarak artmaktadır.

Bunun asıl nedeni nedir?

Sadece kadınlarda bulunan, kadınlık hormonu öztuvecen salgılanmasının azalması direkt olarak kadının erkek tipi saç dökülmesi sorununa yol açarak saç kaybı oranının yükseltmektedir. Bu dönemde erkek tipi saç dökülmesi durumunu yükseltebilir. Bu problem her kadının başına gelebilir diye bir şart yoktur her kadının başına gelmez yukarda da belirtmiştim zaten. Bu gibi sorunlar olduğunda kadınlar bunu fark ettiklerinde mutlaka bir saç ekimi uzmanına başvurması gereklidir çok hızlı bir şekilde hareket edilmesinde fayda vardır. Ya da olağan dışı bir saç dökülmesi var ise bunu fark ettikleri an kesinlikle saç ekimi merkezleri ve saç ekimi doktoru ile iletişim kurarak bu problemin çözümü konusunda görüşmelidirler. Her menopoz dönemine giren kadın da saç dökülmesi olacak diye bir şart olmadığı gibi bazı kadınlarda ise saçların beyazladığı gözlemlenmektedir. Beyazlayan saçlarında dökülmediği bilinmektedir. Menopoz dönemine giren kadınların bazıların da ise saç dökülmesi olmadığını ve bu durumu fark etmeyen hiç değişiklik olmadığını söyleyen kadınlarla da karşılaşılmaktadır.

1 YORUM

  1. Selam. Eşimin saçları çok hızlı bir şekilde dökülmeye başladı biraz araştırdım menopoz döneminde oldugu için saçlarının dökülmesi hızlanmıs fakat bu hızla devam ederse saçı kalmayacak saç ekimi yaptırmalımıyız acaba menopoz dönemindeyken saç ekimi sağlıklı olurmu …

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.