Perkutan Kaç Ekiminden önce bir önceki yazımızda saç ekimini anlattık bu makalemizde ise Perkutan Yönteminden bahsedeceğiz.

Perkutan Saç Ekimi yöntemini FUE saç ekimi yönteminin daha gelişmiş ya da FUE yönteminin geliştirilmiş hali gibi düşünebiliriz. Normal FUE yönteminde kafanın arka kısmı olan ense, bacak, göğüs gibi donör kısımlardan alınan saç kökleri saçsız alanda açılan kanallar içine nakledilir. Perkutan FUE de ise çıkarılan saç kökleri kanal kesiler içinde yerleştirilmek yerine ince ineler ile açılan yuvarlak delikler içerisine yerleştirilir.

 

FUE nedir? Perkutan FUE teknik (iğneli teknik) nedir?

İlk olarak FUE nedir?

Bu konuyu açıklamak gerekmektedir. FUE, canlı saç köklerinin donör bölgeden tek tek alınması işlemine denir. Canlı kökler tek tek alındıktan sonra yani FUE işleminden sonra, ikinci aşama bu köklerin naklidir yani ekimidir.

İlk satırımızda da kısa bahsettiğimiz gibi, donör (verici) alanlardan nakledilen köklerin ekiminde dünyada 2 farklı ekim yöntemi uygulanmaktadır. Birincisi ve çoğunlukla yaygın olarak kullanılan yöntem klasik slit yöntemdir. Kökler, saç ekimi bölgesinde açılan ince düz kesi ile hazırlanan kanallar içine ekilir. Köklerin ekileceği kanallar ince bıçaklar ile önce açılmaktadır. İkincisi ise dünyada sayılı saç ekimi merkezleri ve hastaneler tarafından uygulanan Perkutan yöntemidir. Türkiye ve dünyada çok az saç ekim merkezinde uygulanan özer bir yöntem. Saç kökleri düz kesiler içerisine değil, ince iğneler ile açılan yuvarlak delikler içine ekilir. Her bir kök için önce açısı verilerek ince bir delik açılır, kök yerleştirilir, sonra diğer kök için delik açılır ve kök kendi doğal yapısına uygun yuvarlak delikler içerisine yerleştirilmektedir.

Diğer yöntemlerden farkı nedir ve neden bu yöntem tercih edilmelidir?

Perkutan ekim yönteminin üstünlüğü doğal sonuçlar yaratmasıdır. Saç ekim operasyonlarında, ekim yapılacak alana uygulanacak cm2’deki kök yoğunluğunun belirlenmesi operasyonun başarısını ve kalitesini göstermesi açısından çok önemlidir.

Saç ekimi işleminde doğallık demek; saç olmayan alana yoğun saç ekilmesi ve bu ekilen saçların doğru açılarda çıkması demektir. Uluslararası terimle density yani cm’deki kök sıklığı en önemli belirleyicidir. Bu teknikte son derece yoğun saçlı doğal görünüm sağlanmaktadır. Saç kökleri, ince iğnelerle doğru açıları verilerek açılan son derece ufak delikler içine yerleştirildiği için köklerin yerinde oynaması ve açısının değişmesi ihtimali yoktur.

Ayrıca saç ekimi yapılacak her kök, saç olan bölgeden tutulup delik içine yerleştirildiği için köklere zarar verme riski yoktur.

Saç Ekimi yapılacak alanda ince iğneler ile çalışıldığı için 2-3 gün sonunda iyileşme görülür ve en önemlisi iz kalmaz.

Eğer operasyon sonrası normal yaşama daha hızlı dönüş yapmak isteniyorsa, var olan saçlar kadar ve doğal yoğunluğa sahip saçlı görünüm hedefleniyorsa iğneli ekim tekniğini tercih edilmelidir.

İyileşme süreci ne kadar sürmektedir?
İğneli yöntem ile çalışılan saç ekim operasyonlarının iyileşme dönemi son derece hızlıdır. 2-3 gün sonunda saç ekimi yapılan alan iyileşir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken tek şey saç ekiminin yapılan kökleri sürtme, bir yere çarpma gibi tehlikelerden korumak gerekir.

Yan etkileri var mıdır?
Perkutan teknikle saç ekiminin hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, diğer yöntemlerde oluşan yan etki ya da (ödem, iz, köklerde olabilecek fire oranı gibi) olumsuz etkileri de ortadan kaldırmaktadır.

Dünyada tercih edilme oranı nedir?
Perkutan
, yani iğneyle kök ekim yöntemi dünyada da sayılı klinikte uygulanan bir yöntemdir. Bunun en önemli nedeni zahmetli ve çok fazla detay gerektiren bir yöntem olmasıdır. Ayrıca çok ince iğnelerle çalışılıyor olmasından dolayı, diğer yöntemler kadar hızlı ilerleyen bir işlem değildir. Her seans en fazla 1200-1400 kök çalışılabilen bir uygulamadır. Perkutan ekim yöntemiyle saç ekim operasyonları bir günde tamamlanamaz, en az 2 gün gereklidir. 2 seans/günde tamamlanıyor olması nedeniyle maliyet olarak diğer ekim yöntemlerinden biraz daha yüksek fiyatlıdır ama bu yöntem firesiz ve risksiz bir operasyon geçirilmesini sağlar. Dünyada seçkin klinik ve hastanelerde uygulanan perkutan yöntem ile saç ekimi bizde de yoğun istek görmektedir.

Perkutan FUE yönteminin avantajları

  1. Bu Peruktan FUE metodunda iğnenin ince olması operasyonun başarısını arttırmakla birlikte iyileşme sürecini de kısaltmaktadır.
  2. Perkutan FUE yöntemi ile birim alana ekilen saç kökü sayısı artığı için estetik ve doğal görünümü elde etmek daha da mümkün olur.
  3. 1 cm² ye 40-50 kök Perkutan FUE yöntemi ile mümkün olur.
  4. Dar açı ile kök ekimi mümkün olur. Özellikle saç çizgisi sakal, kaş ve bıyık bölgelerindeki ekim için bu teknik doğal görünümün kalitesini arttırmaktadır.

Bir alanda saçların homojen olarak yarısının dökülmesi estetik açıdan rahatsızlık vermemektedir. Bu sebeple normal kalınlıktaki 35-45 saç kökü veya ince 45-50 saç kökü estetik görünümde ciddi değişikliğe yardımcı olur.

Perkutan saç ekimi yöntemiyle saçların doğal açıları ve sıklığı istenen düzeyde sağlanabilir ve daha başarılı sonuç alınabilir.

Bu makalemizde Perkutan Saç Ekimi yönteminden bahsettik elimizden geldiği kadar inşallah anlaşılır ve güzel bir makale olmuştur. Hoşça Kalın.

4 YORUMLAR

  1. Ben saç ektirmek istiyorum artık bıktım arakdaşlarımın benimle dalga geçmesinden kesinlikle saç ekimi yaptıracağım ama en iyi yöntemin hangisi olduğunu ve bana en iyi sonucu verecek yöntemi araştırdım ve hemen hemen hepsi güzel sonuçlar veriyor. Saç ekimi konusunu araştırırken sizin sitenizi özellikle takip etmekteyim Pertun Saç ekimi Yönyemi FUE yönteminin daha gelişmiş hali diye açıklamışsınız ben bunu yaptırmayı düşünüyorum Türkiye’de bir kac saç ekim merkezi bunu yapıyor demişsiniz bunlar hangi saç ekim merkezleri acaba beni bilgilendirebilirmisiniz.

  2. Ben geçen yıl iş nedeniyle 2 aylık bir seyehate çıkmıştım yurt dışına ve o ara saç ekiminide araştırmaktaydım Pertukan saç ekiminide araştırmıştım ve Türkiye’de yapan klinik pek yoktu bende hazır yurt dışına çıkmışken Pertukan yöntemi ile saç ekimi yaptırdım be on numara bir sonuç aldım şuanda saçlarım çok iyi durumda saç ekimi yöntemlerinin içinde en iyisi Pertukan yöntemi diyebilirim.

  3. Evet iyi bir yontem ama cok maliyetli ortalama 25 bin tl ile 30 bin tl arasinda degisiyor bu ekim teknigi yani sayili kisiler yaptirabilir . Zorluna gelince herkes bu ekime dayanamaz . Sole dusun 3 kere ust uste dac ekimi yaptirmissin kadar zor bi ekim

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.