Saç dökülmesi insanların özgüven kırıklığına bile neden olan bir problemdir. Saç dökülmesinin birden fazla nedeni vardır. Saç dökülmesi nedenlerinin en basında genetik özellikler, stres ve menopoz, hamilelik dönemi ve sonrası alkol, sigara tüketimi ve bu tür ortamlarda bulunmak, temizliğe dikkat etmemek yol açmaktadır. İlaç kullanımı ve kanser tedavileri kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri de saç dökülmesine neden olabilirler.

Saç dökülmesini önlemek için kullandığımız ilaçlar eğer kesin sonuçlar vermiyorsa bu ilaçların bazılarının kafa derisinde bulunan damaların genişlemesine neden olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple kesin sonuç vermediğini düşündüğümüz ya da emin olmadığımız ilaçları kullanmayı bırakarak saç dökülmesine kullanmayı bıraktığımız ilacın etkisi olup olmadığını anlayabiliriz.

Bunun haricinde saçımızı en az iki günde bir yıkamalıyız, saçımıza uygun şampuanlar kullanmalıyız, şayet saçınızı şekillendirmek için saç kozmetik ürünleri kullanıyorsak jöle, briyantin ve sprey gibi bunları kullanmaktan vazgeçmeliyiz. Saçınızın dökülme sebebini öğrenmek için bir saç ekimi uzmanına başvurunuz.  Seyrek aralıklı taraklar kullanmaya çalışın. Saçınızı yıkadıktan sonra ıslakken saç kurutma makinesi kullanmayın ve nemliyken taramaktan kaçının çünkü nemli saçlar dayanıksızdır bunun için saçlarınızın kurumasını bekleyin.

Saçlarımızın dökülmesini önlemek için sağlıklı vücuda sahip olmalıyız ki bunun da beraberinde saçlarımızda bir o kadar sağlıklı olsun. Bunun için düzenlik ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz ve günlük almamız gereken besini ve vitamini almamız gerekmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Saçlarım dökülmesin diye o kadar çok dikkat ettimki aşırı derecede hemde örneğin saçlarıma şekil verecem diye fön çektirmedim ya da şekil vermek için jöle, sprey, briyantin, köpük ve buna benzer saç kozmetik ürünlerini kullanmadım hatayımda. Saçlarımı en az 2 günde bir yıkadım yıpranmasın diye ancak saçlarım yinede döküldü. Saçlarımın dökülmesi ile ilgili muayene oldum genetik dediler ancak ailemde kimsede saç dökülmesi yok nasıl bir durumdur ve sayın hocalarım bunu bana nasıl açıklarsınız sevinirim.

  2. Saçlarım dökülmeye başladığında ilk iş jöle ve waxı bıraktım bu derece etkili mi olur bunlar saç dökülmesine bu saç kozmetik ürünlerini bıraktığımda saçlarımın dökülmesi durmadı ancak saçlarımdaki dökülme yavaşladı.

  3. Saçların dökülmemesi için bunların dışında başka ne yapmalıyız arkadaş ben saçıma fön çekmem, jöle ya da başka bir şey kullanmam ancak yinede saçlarım dökülüyor çıldırmak üzereyim.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.