Saç dökülmesinin birçok sebebi mevcuttur. Kadınlarda ve erkeklerde ayrı ayrı sebepleri vardır, kadınlarda daha çok hormonal problemler, kansızlık, vitamin eksikliği, strese bağlı durumlar ön planlarken, erkeklerde daha çok erkeklik hormonu testesteronun etkisiyle dökülme olur ve buna erkek tipi dökülme denir.

Özellikle yüz bölgesi için yaşa bağlı kırışıklıklarda tercih edilen yöntemdir, bununla birlikte tıpta onlarca tedavi için kullanılmaktadır, terleme tedavileri el ve ayak gerilemesi, yüz felci, ve bunun gibi onlarcası. Saç dökülmesine ise özellikle erkekler için kullanılmaktadır.

Kan damarlarının yapısındaki kasları gevşeterek saçlı derinin kanlanmasını arttırmaktadır, bununla beraber oksijenlenme ve saçların beslenmesi daha artmaktadır. İkinci etki mekanizması ise saçlı deride bulunan dihidrotestesteron(DHT) üzerinedir. DHT testesterondan 5alfa redüktaz enzimiyle oluşmaktadır, ve saç dökülmesine en önemli etkendir, işte botoks uygulandığı zaman saçlı deride oksijenlenme artmaktadır, oksijenlenme artınca DHT miktarı azalmaktadır, çünkü oksijen miktarı az olunca DHT artmaktadır, botoks oksijeni arttırır, oksijen artınca DHT azalır ve böylece saç dökülmesi azalmaktadır

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.