saç dökülmesi genetikmidir
saç dökülmesi genetikmidir

Saç dökülmesi herkeste farklı şekillerde ve sebeplerle gerçekleşebilir. Fakat saç dökülmesine olan genetik yatkınlık göz ardı edilemeyecek derecede çoktur.

Saç dökülmesini önlemek için saça ne kadar kozmetik ürünlerle saç bakım terapileri uygulansa da genetik sebeple yaşanan saç dökülmesinin önüne geçilmesi pek mümkün değildir. Erkeklerde saç dökülmesine genetik yatkınlığın dışında etki eden diğer etmenler; erkek hormonu olan testosteronun varlığı ve yaşlanmadır.

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri ise genetik faktörler ile birlikte daha çok ergenlik, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde yaşanan hormonal düzensizlikler, stres, kansızlık, beslenme bozuklukları, tiroit fonksiyonu bozuklukları, hızlı kilo kaybı, sistemik rahatsızlıklar, doğum kontrol haplarının düzensiz kullanımı, ameliyat ve kan kaybıdır. Görüldüğü üzere kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerinin erkeklere göre daha komplike olması, kadınların erken dönemde bazı tetkik ve testlerle saçlarının analizini yaptırmasını gerekli kılmaktadır.

Genetik Nedenlerle Yaşanan Saç Dökülmesi

Yeni saç hücresinin oluşumunu sağlayabilen bir kozmetik ürün mevcut olmasa da düzenli tedavilerle saç derisinin iyileştirebilmesi ve saç kaybının azaltılarak geciktirilebilmesi mümkün.

Trikolojik tedavi yöntemleri olarak bilinen tedaviler sayesinde saç kalitesi artırılarak yeni saç oluşumu desteklenir. Bununla birlikte deride yaşanan hasar da zamanla iyileştirilebilir.

Saçları tamamen dökülmüş, kel olarak tanımlanabilecek kişilere saç ekimi yaptırmaları tavsiye edilir. Genellikle erkeklere önerilen saç ekiminin kadınlara uygulanması biraz daha zordur. Ayrıca saç dökülmesini durdurmak için ezbere, kulaktan dolma bilgilerle kozmetik ürünlere yönelmek de oldukça yanlış bir davranıştır.

Bir saç bakım uzmanından destek almak tedavi sürecini hızlandırır. Öncelikle kişiye özgü yöntemlerle ve testlerle saç dökülmesine sebep olan durumun ne olduğu analiz edilmeli ve elde edilen verilere göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.