Rahatsızlıklarımızdan dolayı kullandığımız bazı ilaçlar saç dökülmelerine yol açmaktadır, erkeklerde ve bayanlarda geçici ya da kalıcı kelliğe sebebiyet vermektedir. Doktorunuz size ilaç verdiğinde size saç dökülmesi gibi bir yan etkisi olacağında bahsetmemiş olabilir. Şayet kullanmakta olduğunuz ilacın saç dökülmesine sebep olacağını düşünüyorsanız ilaç hakkında araştırma yapmalısınız ya da ilacın prospektüsünü okumayı sakın unutmayın. Ayrıca ilaçları temin ettiğiniz eczaneden ilacın yan etkileri arasında saç dökülmesi olup olmadığını sorup öğrenebilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz ilacın saç dökülmesi gibi bir yan etkisi olduğunda emin olduğunuzda bu ilacı kullanmayı hemen kesmeyin önce doktorunuza danışın ve mümkünse saç dökülmesine neden olmayan başka bir ilaç isteyin.

Saç dökülmesine yol açan ilaçlar;

  • Kemoterapi ilaçları
  • Radyoterapi ilaçları
  • Sivilce ilaçları
  • Kan inceltici ilaçlar
  • Epilepsi ilaçları
  • Depresyon ilaçları
  • Mantar ilaçları
  • Glokom ilaçları
  • Antideprasan ilaçları
  • Yüksek kan basıncını düşüren ilaçlar (kalp ilaçları gibi)
  • Parkinson ilaçları

Bu gibi ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir, bazıları kalıcı olabilir bazıları ise geçici olabilir.

Rahatsızlıklarımız nedeniyle kullandığımız ilaçların oluşturduğu saç dökülmeleri çoğu zaman kalıcı olmaz. Saç dökülmesine yol açan ilacın kullanımı bırakıldıktan bir süre sonra saç dökülmesi durur ve dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlar.

İnternet ortamlarında yer alan bilgiler çoğunlukla yabancı kaynakların çevrilmiş ya da başka yerlerden bilgi alınarak derlenmiş dokümanlardır. Bu yüzden ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuza ya da ilacı temin ettiğiniz eczanenize sorarak bilgi edinmeniz daha mantıklı olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Saç dökülmesine neden olan başka ilaçlar var mı acaba ben rahatsızlığım nedeniyle sürekli olarak ilaç kullanıyorum ve bu ilaçları kullanma başladığımdan bu yana saçlarım dökülmeye başladı yan etkilerine baktım saç dökülmesine neden olacağı yazmıyor :S

  2. Azim bey eğer kullandığınız ilaçlardan dolayı saçlarınızın döküldüğünü düşünüyorsanız hiç durmayın hocamı da söylediği gibi hemen doktorunuza başvurun.

CEVAP VER