Saç dökülmesi tipleri arasında erkek tipi saç dökülmesinin en önemlisi ve başlıca nedenleri genetik nedenler ve ilaçlar, losyonlar ya da kimyasal ve bitkisel ürünler olduğu kanıtlanmış bir etkendir. Bu etkenlerin neden olduğu saç dökülmesine en önemli ve en iyi çözüm olarak saç ekimi uygulaması gözlemlenmektedir.

Saç ekimi yöntemleri arasında başta gelen iki ana yöntem vardır bunlar FUT yöntemi ve FUE yöntemidir. Saç ekimi yöntemleri arasında ilk kullanılan yöntem FUT yöntemidir bu yöntem klasik saç ekimi yöntemidir. FUT yönteminde ilk olarak ense bölgesinin biraz üzerinden iki kulak arasında kalan kısımdan şerit halinde doku parçası alınarak saç kökü elde edilir. Bu dokular 1’li, 2’li ya 3’lü, 4’lü saç kökü içerecek şekilde greftler halinde ayrıştırılır.

Ayrıştırılan bu greftler saç ekimi yapılacak alanda daha önceden açılmış kanallara transfer edilir.

Bu işlemin devamında ise saç kökü elde etmek için alınan şerit bölgesi dikilir. Burada ne yazık ki az da olsa dikiş izi kalmaktadır sonuç olarak cerrahi operasyonların hemen hemen hepsinde zaten iz kalmaktadır. FUT yöntemi ile saç ektiren bireyler çok daha dikkatli olmalıdır ve belli bir süre enfeksiyon riskine karşı dikkat etmelidir.

Saç ekimi yöntemleri arasında diğer bir yöntem ise FUE yöntemidir. Bu yöntem saç ekimi yöntemleri arasında en iyisi ve en sonuncusudur. Bu yöntemde FUT yönteminde olduğu gibi enseden herhangi bir kesim işlemi yapılmadan saç kökleri tek tek alınmaktadır. FUE yönteminde mikromotor diye tabir ettiğimiz ve ucuna saç ekimi için özel tasarlanmış uçlarla saç kökleri teker teker alınır. Saç kökleri alındıktan sonra saçsız bölgeye daha önceden açılmış olan kanallara bu saç kökleri yine diğer yöntemde olduğu gibi transfer edilir. Kök alımı yapılan bölgeler 1 ay içerisinde kendiliğinde iyileşme gösterir.  Bu yöntemde kök alımında cerrahi bir operasyon olmadığı için ense bölgesinde dikiş izi ya da gerginlik olmaz.

2 YORUMLAR

  1. Saç ekimi yaptıranların büyük bir kısmı memnun bu operasyondan bu büyük kısma bende dahilim artık saç ektirdim ve gerçekten güzel sonuçlar aldım ekim yaptıralı 1 yıl oldu ve saçlarım çok iyi durumda şuan arkadaşlar bu durumla karşılaşan herkese ekim işlemini tavsiye edebilirim.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.