Saç Ekimi: ya da Saç Nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin sağlıklı bölgeden genellikle başın arka bölgesinden alınarak zayıf veya yoksun bölgeye taşınması işlemine saç ekimi denir.

Modern anlamda saç nakli folliküler ünitler halinde FUT ve FUE yöntemleriyle yapılıyor. FUT yönteminde enseden bir saçlı deri şeridi alınır ve canlı saç kökleri folliküler ünitler halinde bu şeridin içinden  tek tek ayıklanır.
       FUE yönteminde ise enseden canlı folliküler ünitler tek tek alınır. Dağınık halde alındığı için ensede iz belli olmaz. Bu yöntemle vücut kıllarından saç nakli yapmak da mümkündür, ensenin yetersiz olduğu durumlarda bu yöntem kullanılır. Her iki yöntemde de ekim şekli aynidir; ekilecek bölgede minik kanallar açıldıktan sonra bu folliküler ünitler tek tek ekilir.

       Bir folliküler ünit 1,2 veya 3 kök içerebilir. Örneğin 1500 folliküler ünit nakledilmişse bunların bazıları 2 ve 3 kök ihtiva ettiği için yaklaşık 3500-4000 saç telinin nakledildiği anlaşılır.

       Saç nakli lokal anestezi ile yapılabilir. Kişi oturduğu yerde tv seyrederken bile saçları ekilebilir. İstenirse serumdan verilen sakinleştirici ilaçlarla hiç bir şey duyulmaması sağlanabilir. Genellikle 3. günden itibaren saç yıkanabilir, bir hafta-on gün içinde kişi normal hayatına dönebilir. Ekilen saçlar ilerleyen günlerde hiçbir özel bakım gerektirmez.

       Özetle saç dökülmesinin tek ve etkili tedavisi mikrogreft yöntemiyle (FUT veya FUE tekniği) yapılan SAÇ NAKLİ dir. İyi yapıldığı zaman saç nakli çok iyi sonuçlar verir. Bu yöntem tamamen doğal olarak kişinin kendi saçı ile yapılır ve ömür boyu uzayan saçlar insanın görünümünü değiştirdiği gibi psikolojisine de çok olumlu olarak yansır. Saç nakli artık  başlı başına bir sanat dalıdır. Modern tekniklerle ve profesyonelce yapıldığı zaman saç nakli son derece doğal sonuçlar verebilir. Sağlıklı bir şekilde uzayan doğal saçlara kavuşan insanların kendine olan güveni de artmaktadır.

1 YORUM

  1. Saç ekimi saclı bölgeden alınan saçların saçsız bölgeye nakilidir. Açıklaması bu kadar basit ama uygulamasıda bir okadar zordur fakat basit bir işlemmiş gibi görünmekte olasada cidden zor bir işlemdir özellikle saç ekimini yapacak uzmanların deneyimli ve çok iyi olmaları gereklidir. Ben saç ekimi yaptırdım okudugum yazılar kadar kolay olmadığını ve zahmetli olduğunu o zaman gördüm işte ama yinede iyiki saç ekimi yaptırmışım eger sizde saç ekimi yaptıracaksanız hiç düşünmeyin en iyi saç ekim merkezini bulun ve gidip saç ekim işlemini yaptırın.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.