Saç ekimi konusuna girmeden hatırlatmak isterim bir önceki makalemizde Türkiye’de Saç Ekimi uygulamasından bahsettik ve bununla ilgili yorumlar da çok geçmeden geldi. Bu makalemizde ise Saç Ekimi ile ilgili açıklamalarda bulunacağım.

Saç ekimi uygulaması diğer adıyla saç nakli ya da saç transferi, saç dökülmesiyle oluşan kellik sebebiyle meydana gelen kafanın özellikle ön ve üst bölgelerindeki açıklıkları veya saç seyrekliğini rahatsız edici bulan kişilerin net çözüm olarak başvurduğu bir estetik işlem biçimidir. Bu işleme de güncel teknoloji yardımıyla yüksek başarıyla yapılmaktadır. Saçı yoğun olan kişiler, saç dökülmesi, kellik gibi saç problemi yaşayan kişilere göre daha pozitif yaşama yatkın, sosyal ve psikolojik açıdan daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular bile saç ektirmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Saç ekimi işlemine kısaca saç nakli diyebiliriz. Fakat ülkemizde saç ekimi olarak dile getirildiği için saç ekimi şeklinde dile yerleştiğini hepimiz görmekteyiz. Her geçen gün cerrahi işlemler gelişmiş teknolojilerin yardımıyla doğal görünümlü, gür ve sağlıklı olması mümkün hale gelmiştir. Saç nakli diğer adıyla saç ekimi ya da saç transferi dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir hızla gelişerek popülerliğini gün geçtikçe attırmaktadır. Bunu SaçEkimiBilgisi.Com yani sitemizdeki yorumlardan da anlaya bilirsiniz.

Genel açıdan baktığımızda saç ekimi sağlam ve sağlıklı kıl köklerinin saçın seyrek olan kafa derisine transfer edilmesiyle gerçekleşir. Saç ekimi işleminde cerrahi uygulama gerektiren kıl kökleri saçın daha yoğun olan kısımlarından alınarak elde edilmektedir. Genelde saçların diğer alanlara göre daha yoğun ve güçlü olduğu kısımlardan yani kafanın arka kısmı olan ense bölgesi ve kulak üstündür. Saç ekimi işleminde gerekli greft sayısına ulaşılmadığında gerekirse bacak ve göğüs bölgelerindeki kıl kökleri saçın seyrek olduğu kısımlara transfer edilmektedir. Alternatifin çok olması sebebiyle saç ekimi ameliyatları oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Tabi bunlara bu işin ehli uzman kişilerinde katkısı büyüktür saç ekimi yapan doktor veya ekibin bu alan da deneyimli ve uzman olmaları gereklidir ki güzel sonuçlar alabilesiniz.

Saç ekimi işleminde kişinin kıl kökü temin edilecek donör bölge ve tercihe göre değişen iki temel yöntem vardır. Bunlar; FUE ve FUT yöntemi olarak isimlendirilmektedir uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Saç ekiminde anestezi yöntemi, operasyon süresi, sadece kıl kökünün veya saç derisiyle birlikte nakli gibi faktörlere göre saç ekim yöntemleri birbirinden farklı olmaktadır. Bu farkları detaylarıyla saç ekimi teknikleri, saç ekimi yöntemleri başlıklı makalelerimizde bulabilirsiniz.

Saç ektirmeyi düşünenler, saç ekimi konusunda en fazla ameliyatından sonra transferi yapılan saç köklerinin tekrar dökülüp dökülmeyeceğini haklı olarak merak etmektedirler. Evet ekilen saçlar dökülür ancak 40 gün bir süre içerisinde tekrar çıkarlar ve 5 – 7 ay içerisinde doğal bir görünüme kavuşurlar üstelik tekrar dökülmemek üzere. Diğer bir adıyla donör dominant olarak isimlendirilen baskın verici kısım kafanın arka yani ense ve yan kısımlarındaki vertex yani saçlar ömür boyu uzamaya devam eder ve fiziksel tahribat ve kaza sonucu deri bir yara ya da yanık olmadığı sürece dökülmezler.

Saç Ekimi, Saç Transferi, Saç Nakli, Kıl Kökü Nakli üzerine birçok saç ekimi merkezi, hastane ve klinik hizmet vermektedir. Saç ekimine artan talep nedeniyle yetenekleri ve eğitimleriyle deneyimlerini süratle artıran uzmanlarda artmakta. Bu nedenle saç ekimi yaptırmadan önce gerekli araştırmalarınızı yaparak rahat bir şekilde saç ekimi işlemini yaptırabilirsiniz. Her şeyden önce sağlığın geldiğini hatırlatarak söylemek gerekirse kendinizi gönül rahatlığı ile emanet edebileceğinizi hastane ortamlarında saç ekimini yapabilecek doğru bir ekip ya da doktor bulmanız gerekmektedir.

1 YORUM

  1. Selam bende saç ekimi yaptıracağım artık kafaya koydum kesinlikle saç ektireceğim ama herkes gibi bende saç ekimi yaptırmadan önce internet ortamında saç ekimini araştırmaya başladım okudugum yazılardan anladıgım kadarıyla gerçekten güzel sonuçlar vermekte herkes 10 numara sonuç aldıgını söylüyor. Bu sitede yorumlar başlıklı konuyu okudum orasıda aynı artık saç ekimi konusunda tatmin olmuş durumdayım saç ekimi yaptırabilecegim güzel bir saç ekimi merkezi tavsiye edebilirmisiniz bana ?

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.