Saç Ekim Merkezleri başlıklı yazımızdan sonra şimdi de siz ziyaretçilerimize Saç Ekiminde PRP Kullanımı yönteminden bahsedeceğiz.

Saç ekimi uygulaması 90’lı yıllarda duyulmaya başlamış ve popüler olmuştur 1995 yılında Türkiye de uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de birçok estetik işlem ve saç problemlerin de PRP kullanılmaktadır.

PRP(Platelet Rich Plazma) doku iyileşmesindeki rolüyle birçok Tıp dalında tedavilerdeki yerini almıştır. Özellikle yaralanmalarda ve spor sakatlıklarında dokuyu normalden 2 kat hızla iyileştirmesi dikkat çekmektedir.

Saç ekimi işleminde de 3 önemli alanda bize yardımcı olmaktadır:

 • Alınan Saç köklerinin uzun süre canlı kalması ve zarar görmemesi
 • Saç alınan bölgelerin hızlı ve izsiz iyileşmesi
 • Bölgedeki ince ve cansız saç follikülerini stimüle ederek canlandırmak.

Saç ekiminde uzun yıllardır çözülemeyen en önemli problem ekilmek üzere çıkarılan saç köklerinin canlılığını yitirmeden ve zedelenmeden tekrar ekilmesidir. PRP kullanımının en önemli avantajı özellikle saç köklerinin uzun süre  nemli kalmasını sağlamak, oksijenlenme ve asit alkali değişiminden en az şekilde etkilenerek, en az hasarla ekildiği yerde hızlıca dolaşımından beslenmesini sağlamaktır.

PRP içerdiği 9 ana büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikrodamar oluşturucu büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamaktadır.

Ayrıca ekim yapılan bölge seyrek ve cansız saçlar mevcutsa bu saçların da canlanmasına ve uzamasına PRP oldukça yardım etmektedir.
Bunun yanı sıra PRP sizin kendi kanınızdan elde edildiği için herhangi bir yan etkisi yoktur ve alerji ya da herhangi bir reaksiyona neden olmaz.
Bu nedenle yüksek güvenlikle ve rahatlıkla herkeste kullanılabilmektedir.

Saç ekim tekniklerinden biri olan PRP tekniği günümüzde saç ekimi işlemleri arasında geliştirilen en yeni saç tedavi tekniklerinden birisidir. Aslında PRP çok duyulmamış bir tekniktir. Daha çok Saç Mezoterapisi denilen ve saça bir takım güçlendirici ilaçların enjekte edilerek saçların beslenmesi ile yapılan işlem olarak bilinen bir tekniktir.

PRP Destekli Saç Ekimi 

Bütün saç ekimi uygulamarında verici bölgeden alınan saç köklerinin ekim yapılacak bölgeye ekilirken ortalama %10’luk bir kayıp yaşamaktadır. Bu %10’luk kayıp PRP yöntemi ile %1 kadar düşürülebilir. Sadece saç ekimi yapmak bazen yeterli gelmeyebilir. Ekilen köklerin daha canlı ve aktif çıkması için PRP yöntemi ayrıcalık sağlamaktadır.

Saç ekimin işleminde PRP desteği ile normalde şartlar 8 ay sonrasında çıkan saçların çıkma süresi 6 aya kadar düşürülerek bu süre kısaltılabilir.

PRP Nedir Ne Değildir

PRP saç dökülmesini önleyen ve saçların güçlenmesini sağlayan bir estetik işlemdir. PRP tekniği ile saç derisi yenilenebilir, akne izleri ve yaralar kaybedilebilir. PRP diğer bir deyişle bir saç terapisidir. Örneğin PRP tekniği saç mezoterapisi tekniğine alternatif bir teknik olarak da değerlendirilebilir.

3 YORUMLAR

 1. bu konuda daha fazla bilgi almamı sağladığınız için tşkler
  prp yöntemiyle ilgili çok şey duydum ama en başlarda tereddütlerim vardı bu konuda da
  herkes hiç çekinmeden bu yöntemi uzmanlarla beraber kullanabilir bunu öğrenmiş olduk
  tşkler sacekimibilgisi

 2. Selamlar…
  Bende saç ekimi yaptıracagım karar verdim buna ama şöyle bişey var saç ekimi yaptıran bir arkadaşım senin saçlarına PRP yöntemide uygularlar dedi maliyet çok yükselirmi eğer uygulanırsa..

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.