Saç ekimi uygulamasında greft nedir? Saç ekimi doktorunun çok ince uçlarla saç deriye tek bir giriş yaparak aldığı deri parçasına ve saç köklerinden oluşan dokuya greft denir. Greft diğer adıyla ve doğru tabiriyle foliküler ünite.

Foliküler ünitenin kalınlığı ortalama bir kürdan çöpünün 1/4’ü kadardır. Bireyin genetik özelliklerine göre bu kalınlık daha ince ya da daha kalın olabilir.

Saç ekimi operasyonlarında kök alımı için kullanılan çok ince punchlar 1 mm den küçüktür. Çıkarılan bu minik doku parçası içinde, yani tek bir greft için 1, 2, 3 ya da 4 saç kökü olabilir. Alınan bu dokularda en fazla 4 saç kökü bulunabilir.

Saç ekimi ameliyatlarında ekim için veya fiyat hesaplaması yapılırken greft sayısından bahsedilir ve saç kökü ya da kıl sayısı hesaplanması gerektiğinde bu rakam kabaca 2 – 3 ile çarpılabilir.

Bu hesaplamada ise ekim için konuşulan 2000 – 3000 greft ortalama 7000 – 9000 saç kökü içermektedir. Bu durumda bireyler arasında değişiklik göstermektedir.

3 YORUMLAR

  1. Saç ekimi yaptırdığım günlerde sürekli duyardım kaç greft alınacak, kaç greft ekilecek, dökülme meydana gelen bölgenin ihtiyacı olan gret sayısı gibi kelimeleri sürekli duyardım daha sonra öğrendim. Saç grefti diğer adıyla foliküler ünite yani saç kökü.

  2. Saç grefti hesaplaması nasıl oluyor arkadaşlar saç ekimi fiyatlarını araştırırken böyle bir şeye rastladım ancak hesaplama nasıl neye göre yapılıyor onu anlamadım.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.