Saçın yapısı; saçın ana faktörü keratindir.  Keratin 20’den fazla aminoasitin meydana getirdiği bir protein kompleksidir aynı zamanda saçın gücünü ve sağlığını belirler. Saçın ana faktörlerinden biride sudur. Şayet saç iyi bir neme sahipse daha sağlık bir görünüme sahip olur. Diğer faktörler yağ hücreleri, saça rengini veren melanin ve düşük miktarda bulunan bakır, çinko, cıva ve demirdir.

Bunları biliyor musunuz?

  • Saç telleri günde 0,37 mm ve ay da 1 cm uzamaktadır.
  • Kafa derisindeki saç kökü sayısı yaklaşım 100.000’diri.
  • Kafa derisindeki tüm saç tellerinin toplam yüzey alanı 6.6. m2’dir.
  • Günde ortalama 80 – 100 saç teli dökülmektedir.

Saç Derisi Sorunları

İnsanların ortlama %40’ı her sene kepek sorunu yaşıyor. Bu sayı erkekler de bayanlarda aynı oranda görünmektedir. Ancak ortaya çıkmasını sağlayan etkenler değişebiliyor. Bayanlarda kepeklenmenin görülmesine en büyük faktör kullanılan şampuanın sık sık değiştirilmesidir. Erkeklerde ise en büyük etken mevsim değişikliği ve değişen iklim şartlarıdır.

Kepek nedir ve neden oluşur?

Vücudumuzun bütün derisinde olduğu gibi saç derisi de kendini yeniler. Bu durum vücudun doğal bir işlemidir ve ölü deri normal saçlı deriden çok minik ve gözle görülmesi zor olan minik parçalar şeklinde atılmaktadır. Saçlardaki kepeklenme kafa derisinin yenilenme döneminde ölü deri hücrelerinin normalden daha hızlı bir şekilde büyük parçalar halinde dökülme dönemidir kepek.

Kepek oluşumuna birçok şey neden olabilir örneğin, stres ve hormonal denge bunlardan bazılarıdır.

Saçlarda kepek ne zaman oluşur?

Saçlarda kepek sorunu genel olarak ergenlik dönemi ile birlikte başlar ve 20 – 23’lü yaşlarda maksimum seviyeye gelir.

Saçlarda oluşan kepeğin çözümü nedir?

Saçlarda oluşan kepek sorunundan kurtulmanın çözümü saçları eskisinden daha sık yıkayama veya daha sert bir şekilde ovmak değildir.

Kepek sorunundan kurtulmak için yapılaması gereken en mantıklı yöntem kepeğe karşı şampuan kullanılmasıdır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.