Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya mısınız? O zaman bizden size saç dökülmesine sebep olan etkenler ve çözüm önerileri.

Saç dökülmesi gibi bir durumunuz var ise şunu bilmelisiniz ki tek değilsiniz. Erkekler de ve kadınlar gözlemlenen saç dökülmelerinin sebepleri birbirinden farklıdır. Kadınlarda ki erkek tipi saç dökülmesi daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Saç dökülmesine yol açan etkenler şöyledir.

Demir Eksikliği

Kansızlık, demir eksikliği ve anemi saç dökülmesine yol açabilir. Ancak bilinçsiz bir şekilde demir içerin vitaminler kullanmayın çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir. Demir eksikliğinizin olup olmadığını anlamak için yapacağınız en iyi işlem kan sayımı yaptırmaktır.

Hamilelik önce hormon değişiklikleri

Kadınlar hamilelik döneminde ilk 6 ay içerisinde yaşadıkları hormon değişimlerinin sonucu saç dökülmesine neden olmaktadır ancak hormonların normale dönmesi ile saçlar tekrar çıkmaktadır.

Tiroit

Tiroit aşırı çalışırsa ya da çalışmazsa yani düzenli bir şekilde çalışmaz ise bu da saç dökülme sebep olabilir.

İlaçlar ya da tedavi: Çocu ilaç ya da tedavi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız doktorunuzla konuşarak tedavinizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.

Bazı ilaçlar ve tedavi

Birçok ilaç ve tedavi saç kaybına yol açmaktadır. Eğer saç dökülmesi ya da saç zayıflaması gibi bir durumla karşılaştıysanız acil olarak doktorunuzla konuşmalısınız ve tedavinizi gözden geçirmesini istemelisiniz.

Telogen

Telogen uzun bir süre saçlarımız da yaygın olarak gözlemlenen incelme ve dökülmeye verilen addır. Hastalıklar ve stres gibi etkenler etkili rol oynarlar.

Yüksek seviyede A vitamini ve Selenyum

Eğer vücudun ihtiyacından fazla A vitamini ya da selenyum aldıysanız saç dökülmesine neden olabilir.

Sigara saç dökülmesine neden oluyor

Evet sigaranın da saç dökülmesine etkin rolü olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar sonucundan sigara içmenin saç dökülmesine artırabileceği belirlendi.

Saçlarımız dökülüyorsa ne yapmalıyız

Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyaysanız yapmanız gereken saç dökülmesinin ne zaman başladığı, saç dökülmenizin nedenlerinin ne olabileceğini belirlemek ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden bu konuda uzman kişilerden yardım almak ve en iyi doktoru seçmek.

Öncelikle kan sayımı yaptırarak, demi eksikliği, tiroit ve hormon sevinizi ölçtürmelisiniz. Tahlillerin sonucun bir sorun yok ise sorun genetik olabilir.

1 YORUM

  1. Merhaba benim saçlarım da dökülüyor ancak yazınızda okuduğum hiç bir şey bana uymuyor ne saç kozmetik ürünü kullandım ne de ailemde ya da yakın akrabalarımda saç dökülmesi var diğerleri de aynı ama saçlarım dökülüyor başka hangi nedenle saç dökülmesi oluşur.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.